Trudno delegować obywatela Ukrainy do innego państwa
Unijna decyzja o objęciu obywateli Ukrainy ochroną czasową nie oznacza możliwości ich swobodnego delegowania za granicę przez polskiego pracodawcę w celu wykonywania pracy.
Wbrew stanowisku niektórych środowisk, delegowanie obywatela Ukrainy, który został objęty legalnym pobytem i ochroną czasową w związku z uchwaleniem specustawy, nie jest łatwe, a czasami wręcz niemożliwe.
Prawo do pobytu w Polsce
Zgodnie z ustawą z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (DzU poz. 583; dalej: scpecustawa), jeśli obywatel Ukrainy przybył legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 24 lutego 2022 r. i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski, jego pobyt na terytorium naszego kraju uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 r.
Taki status daje obywatelom Ukrainy możliwość pozyskania w trybie specustawy numeru PESEL. Jednocześnie specustawa stanowi, że te osoby są objęte ochroną czasową, co jest konsekwencją wydania przez Radę Unii Europejskiej decyzji o objęciu taką ochroną.
Klucz do zatrudnienia to PESEL
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (>patrz ramka) pracodawca, chcąc zatrudnić obywatela Ukrainy, który wjechał do Polski po 23 lutego 2022 r., musi przechowywać kopię paszportu z odciskiem pieczęci potwierdzającym wjazd przez określoną placówkę Straży Granicznej. Ci, którzy nie mają takich dokumentów, mogą udokumentować legalność pobytu w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta